Vitaminok
A vitaminok olyan szerves vegyületek, amelyek feltétlenül szükségesek testünk működéséhez, a növekedéshez, a sejtek, szövetek regenerációjához és a betegségekkel szembeni ellenálló képesség megőrzéséhez. Önmagukban nem jelentenek energiaforrást a szervezetünk számára, de sok fontos biokémiai folyamatban vesznek részt.
A-vitamin (Retinol)
A szem vitaminjának is nevezik, elengedhetetlen a normális látáshoz, mivel a szem ideghártyája (retina) fényérzékeny pigmentjének alkotója. Hiányában a szem nem tud alkalmazkodni a sötétséghez, ezt nevezik szürkületi vakságnak. Elengedhetetlen továbbá a hámszövet épségének megőrzéséhez, a csont- és fogfejlődéshez. Segít a nyálkahártyák védelmében, ezáltal növeli a légúti fertőzésekkel szembeni ellenálló képességet.
Nagyon fontos antioxidáns, az emberi szervezet béta-karotinból tudja előállítani. A pajzsmirigy túlműködés természetes gyógyszere. Kismamáknak javasolt, mivel fokozza a tejelválasztást. A B komplexekkel, az E-vitaminnal, a kalciummal, a foszforral és cinkkel együtt hat a legjobban.
A cink azért szükséges, hogy az A-vitamin a máj raktáraiból kiszabaduljon.
Az A-vitamin megtalálható a tojássárgájában, tejtermékekben, tengeri halakban, májban.
E-vitamin (Tokoferol)
Legfontosabb élettani szerepe az agresszív szabad-gyökök megkötése a szervezetben, tehát – a vitaminok között a legerősebb – antioxidáns hatással rendelkezik. Különböző kutatások kimutatták, hogy kedvező hatást gyakorol az immunrendszerre, továbbá fontos szerepet játszik a rák valamint a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, kezelésében, és az agyvérzés utáni lábadozásban is. Hozzájárul az öregedési folyamatok gátlásához. A prosztatarák ellenszere. Egyértelműen pozitív befolyással van az idegrendszerre, ezen belül az agy emlékező teljesítményére is. Meggátolja vagy lassítja az érelmeszesedés kialakulását. Nélkülözhetetlen eleme a sejtlélegzésnek, fontos szerepe van a fehérje anyagcserében. Védi és erősíti a sejthártyákat. Gátolja a véralvadást, a vérrögképződést. Csillapítja az övsömör fájdalmát.
Enyhíti a lábikra és lábizomgörcsöket. Rendezi az menstruációs zavarokat és alkalmazzák meddőség kezelésében. A klimax tünetei csökkenthetők vagy megszüntethetők E-vitaminnal. Leghatásosabban a C-vitaminnal együtt alkalmazva fejti ki hatását. A természetes E-vitamin kétszer olyan hatékony, mint a szintetikus változat, mert könnyebben felszívódik az emberi szervezetben. Főbb E-vitamin források a növényi olajok, gabonafélék, gabonacsírák, dió, mogyoró, mandula, búzacsíra, zöldségek, gyümölcsök, hús, tojássárgája.
D-vitamin (Kalciferol)
Fontos szerepet játszik a kalcium és a foszfor felszívódásában és beépülésében. Elengedhetetlenül fontos a csontképződés folyamatához, a csontok egészséges fejlődéséhez, a csontanyagcseréhez, a csontritkulás megelőzéséhez.
Szükséges az egészséges izom- és idegrendszeri működéshez is.
Szabályozza a hámsejtek érését. Napfény hatására szervezetünk is képes előállítani, de megtalálható a halmájolajokban, májban, tojássárgájában, tejtermékekben.
K-vitamin (Fillokinon)
Két fajtáját különböztetjük meg, a K-1 vitamint a zöld növények, a K-2-t pedig a baktériumok állítják elő. Nélkülözhetetlen a véralvadáshoz, ezért K-vitamin nélkül el is lehetne vérezni. Segít megakadályozni a belső vérzéseket, mérsékli a túlzott menstruációs vérveszteséget.
Fontos szerepe van a csontok egészségének megőrzésében és a csontritkulás megelőzésében. Főbb forrásai: spenót, paraj, kelkáposzta, petrezselyem, brokkoli, máj.
B1-vitamin (Tiamin)
Fontos szerepet tölt be a szénhidrát anyagcsere szabályozásában és az idegrendszer energiaellátásában. Szükséges a szellemi teljesítményhez, az izmok, a vesék és a szív jó működéséhez. Nélkülözhetetlen a szénhidrátok és az alkohol lebontásához. Székrekedés ellen hatásos, enyhe vízhajtó, segít az övsömör kezelésében, enyhíti a fogműtétek utáni fájdalmakat.
Fáradtság, fáradékonyság, álmatlanság, fejfájás, heves szívdobogás, ingerlékenység, emlékezet-gyengülés, depresszió jellemzi hiányát. Aki naponta fogyaszt alkoholt, az B1-vitamin hiányban szenved, mert az alkohol kivonja a szervezetből. Megtalálható a dió- és mogyorófélékben, húsokban, májban, hüvelyesekben, élesztőben, gabonafélékben.
B2-vitamin (Riboflavin)
Fontos szerepet játszik számos enzim működésének biztosításában, a sejtek energiatermelésében, bizonyos hormonok szervezeten belüli előállításában. Nélkülözhetetlen a sejtlégzéshez, a teljes anyagcseréhez, a zsírsavak lebontásához és a méregtelenítéshez. Jó hatással van a növekedésre és szaporodásra, egészségesebb lesz tőle a haj, a bőr és a köröm. Immunerősítő hatása van, késlelteti a szürke hályog kialakulását,hatásos a bőrsérülések gyógyulásánál, csökkenti a migrénes rohamok gyakoriságát, hevességét, a stressz, a szorongás tüneteit. Gyógyítja a pállott szájat, nyelvet, ajkat. Több B2 vitamin szükséges fogamzásgátló tabletta szedése esetén. B2-vitamint tartalmaznak a tejtermékek, a hús- és zöldségfélék, teljes kiőrlésű magvak, máj, tojássárgája, élesztő, mogyoró.
B3-vitamin (Nikotinamid)
Immunerősítő és rákmegelőző hatása van. Bőrszépítő és agyműködést javító vitamin. Nélkülözhetetlen a sejtlégzésben részt vevő enzimek működéséhez. Csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, fenntartja a bőr, az idegrendszer és az emésztőrendszer helyes működését. Értágító, vérkeringés serkentő, mérsékli az ízületi gyulladást, a depressziót és a koleszterinszintet.
Megakadályozza a migrénes fejfájást, segít megszüntetni a fekélyes fájdalmakat és a rossz szájszagot. Jó hatással van a hasmenésre és a gyomorhurutra.Gyógyítja a fényérzékenység okozta bőrgyulladást. A B3 vitamin hatására gyógyítható a skizofréni, a hallucinációk, depresszió, emlékezetgyengülés, érzelmi labilitás, neurózis. Hiánya negatív személyiségvonásokat idéz elő. Szépíti a bőrt, és elősegíti a megfelelő kalóriafelhasználást. Megtalálható a gombában, a rizsben, tejtermékekben, húsfélékben, élesztőben, gabonafélékben.
B5-vitamin (Pantoténsav)
Központi szerepet tölt be a szénhidrát-, zsír-, és fehérjeanyagcserében. Több enzimreakció fontos eleme. Jelentős a szerepe az idegek közti kommunikációban, valamint egyes stresszhormonok termelésének szabályozásában. Elősegíti a hámrétegek felépítését, befolyásolja a hajnövekedést, létfontosságú a mellékvesék normális működéséhez.
Alkalmazzák hajápoló termékekben, mivel védi a hajat a különféle károsodásoktól. Szinte minden élelmiszerben megtalálható, de legfőbb forrásai a hüvelyesek, húsok, a máj és a gabonafélék.
B6-vitamin (Piridoxin)
A nők vitaminja. Elengedhetetlenül fontos a fehérjék átalakulásának folyamata során. A legújabb tudományos kutatások alapján valószínűsíthető, hogy alapvető szerepe van a csontok szerves részét alkotó egyik legfontosabb anyag, a kollagén képzésében. Számos anyagcsere-folyamat szabályozásában vesz részt, nélkülözhetetlen az idegrendszer működéséhez, a bőr anyagcseréjéhez és a vérképzéshez, a vörösvértestek és az ellenanyagok képzéséhez.
Segít megakadályozni az ideg- és bőrbetegségek kialakulását, csökkenti az éjszakai izomgörcsöket, természetes vízhajtó. Csecsemőhányás ellen szükséges. Fontos a terhességi hányás és a menstruáció előtti feszültség és tünetegyüttes enyhítésében. Legfőbb B6-vitamin források a máj, húsfélék, tejtermékek, tojássárgája, élesztő, zöldségfélék, dió, mogyoró, napraforgó.
B12-vitamin (Kobalamin)
A vörösvérsejtek felépítéséhez, a sejtosztódáshoz és a fehérjék hasznosításához nélkülözhetetlen, kizárólag állati eredetű élelmiszerekben található meg. Javítja az étvágyat, elősegíti a testsúlygyarapodást. Egészségesen tartja az idegrendszert, mérsékli az ingerlékenységet, javítja a keringést, az emlékezőképességet és az egyensúlyt.
Hasznos lehet a növekedésben elmaradott gyermekeknél. Tökéletes felszívódásához kalcium szükséges. Fő forrásai a húsfélék, máj, halak, tejtermékek, tojás.
H-vitamin (B7-vitamin, Biotin)
A szervezet épségét biztosító vitamin. Kulcsszerepet játszik a fehérje, szénhidrát, koleszterin és aminosav anyagcserében. Stabilizálja a vércukorszintet, mert elősegíti a cukor keményítővé alakulását. Segíti a zsírok elégetését.
Belülről erősíti és szépíti a hajat és a körmöket, enyhíti a bőrkiütést és az izomfájdalmat. Legjobb biotinforrások a tojássárgája, élesztő, máj, vese, karfiol, paradicsom dió- és mogyorófélék, csokoládé.
Folsav (B9-vitamin)
Nélkülözhetetlen a vörösvértestek képződéséhez, a szervezet sejtjeinek osztódásához, az aminosavak anyagcseréjéhez és a nukleinsavak szintéziséhez. Javítja a vasfelszívódás hatásfokát. Fontos szerepet tölt be a terhesség ideje alatt, mivel az embrió gerincét lezáró folyamat csak a folsav jelenlétében megy végbe hibátlanul. A folsav a B12 vitaminnal szorosan együttműködve fejtik ki hatását, mivel biológiailag aktív formájukat az egymáshoz közvetlenül kapcsolódó kémiai reakciójuk során nyerik el. Szerepet játszik a megfelelő növekedésben, felelős a szép, egészséges bőrért. A meleg és a fény hamar elbontja, ezért a nyers növényi ételek mellőzése esetén, szinte kizárólag főtt étellel táplálkozóknak könnyen folsav hiánya lehet. Főzéskor, főként túlfőzéskor a táplálék folsavtartalma 80 %-ban elpusztul. Megtalálható a zöldségek, főzeléknövények (leginkább a paraj) leveleiben, a gyümölcsökben, a májban, az élesztőben, tojássárgájában, teljes őrlésű búza- és rozslisztben.
C-vitamin (Aszkorbinsav)
A Nobel-díjas magyar tudós, Szent-Györgyi Albert nevéhez fűződik a felfedezése. A legismertebb és a legnagyobb mennyiségben szükséges vitamin. Elsősorban immunerősítő, mivel antioxidáns hatása által fokozza a szervezet ellenállóképességét a fertőző és a meghűléses betegségekkel szemben. Gyógyítja a fertőzött, vérző ínygyulladást és a foggyökér csonthártya betegséget. Védelmet biztosít a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek ellen. Csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet, megakadályozza a vérrögképződést. Fontos szerepe van a sejtlégzésben, fokozza a sebgyógyulást, gyorsítja a kötőszövet újraépülését. Elősegíti a vas felszívódását, a folsavval és a B12 vitaminnal együtt ösztönzi a vörösvértestek érését.
Védelmet biztosít a szürkehályog ellen. Természetes hashajtó. Segít a nátha megelőzésében és kezelésében. A fogamzásgátló tabletta fogyasztása, a stressz és a cigaretta növeli a kiürülését. Véd a környezetünkben lévő káros kémiai anyagok mérgező hatása ellen. A nyomelemek többsége sem képes betölteni feladatát, ha nincs jelen elegendő mennyiségű C-vitamin. A C-vitamin felszívódásában segítenek a bioflavonoidok, így mindenképp szükséges természetes alapú készítmények használata. Legfőbb C-vitamin források a citrusfélék, a csipkebogyó, paprika, homoktövis.
Béta-karotin
A múlt század közepe óta használják színezékként. Az A-vitamin provitaminja (elővitaminja) a béta-karotin, ez azt jelenti, hogy belőle képződik az A-vitamin. A béta-karotin az A-vitamin legfontosabb forrása, hiszen felesleg esetén elraktározódik. Egyes kutatások szerint a béta-karotinban gazdag étrenddel csökkenhet a tüdő-, bőr-, gyomor-, vastagbéldaganatok száma. Csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek előfordulási arányát és jó hatással vannak a koleszterin szintre. A C-vitaminnal együtt fogyasztott nagyobb mennyiségű béta-karotin a szürke hályog megelőzésében játszik szerepet.
Antioxidáns aktivitásával véd a szabadgyökök károsító hatása ellen. Támogatja az immunrendszer működését, segít megőrizni szemünk egészségét. Hozzájárul a köröm, a haj és a bőr egészségéhez. Elengedhetetlenül fontos az egészséges növekedés szempontjából, segíti a hámszövet, a csontok és a fogak normális fejlődését. Terhesség és szoptatás idején az A-vitamin szükséglet jelentősen megnövekszik, mely béta-karotinfogyasztással pótolható.
Főbb forrásai: sárgarépa, spenót, brokkoli, mangó, őszibarack, sárgadinnye, sütőtök, tojássárgája.
Glükozamin
A szénhidrátok csoportjába tartozó vegyület. Segíti a súrlódásnak kitett ízületi szövetek működését és a porcszövetek újraképződését, a sérült ízületek helyreállítását, a sérülés megelőzését. Mivel a glükozamint a szervezet saját maga nem állítja elő, elengedhetetlen rendszeres pótlása. Kis mennyiségben a legtöbb táplálékban megtalálható, azonban igen gazdag forrást a tengeri eredetű élelmiszerek jelentenek, azon belül is a kagylók és a tengeri állatok kitinpáncélja.
Likopin
A karotinoidok családjába tartozó festékanyag. Betegségmegelőző szerepét számos daganatos megbetegedés kialakulásában statisztikai és kutatási adatok is alátámasztják. Jelentős antioxidáns hatással bír. Több krónikus megbetegedés megelőzésében játszhat fontos szerepet, köztük a prosztatarák, a szívbetegségek és az időskori vakság megelőzésében. Csökkenti a szervezet szemmel látható idő előtti öregedését. Védelmet nyújthat a gyomor és az emésztőrendszer rákos megbetegedései ellen is. Elősegíti a sejtek közötti kommunikációt, részt vesz a koleszterin anyagcsere és a sejtek szaporodásának és szabályozásában.
A likopin akadályozza az LDL koleszterin oxidációját, ami érelmeszesedést, ezáltal szív- és érrendszeri betegségeket okozhat. Gátolja a hályogos megbetegedések és a sárgafolt-elfajulás kialakulásának kockázatát. Védi a bőrt a káros UV sugárzással szemben. Legfőbb forrása a paradicsom, amely feldolgozott formában sokkal hatásosabb, mint a friss. A hőkezelés során ötször annyi likopin szabadul fel, mint amennyit a nyers gyümölcs tartalmaz. Megtalálható még a görögdinnyében, vörös húsú grapefruitban, papayában és a csipkebogyóban.
Paraamino-benzoesav
Régebben a B-vitaminok közé sorolták, ma már tudjuk, hogy közvetlenül nem életfontosságú tápanyag, de bizonyos mikroorganizmusok (bélbaktériumok) számára nélkülözhetetlen. Ezek a baktériumok hozzátartoznak a szervezet ún. normál flórájához, vitaminokat termelnek, visszaszorítják a kórokozó baktériumokat. A jótékony baktériumokon keresztül a paraamino-benzoesav előnyösen hat szervezetünkre. Fő forrásai a gabonafélék.
Taurin
Az emberi szervezetben is előforduló kéntartalmú aminosav. Legnagyobb mennyiségben az agyban és az idegrendszerben található meg. Legjelentősebb az energiatovábbító és méregtelenítő szerepe. Szabályozza a folyadék szintjét az izomsejtekben, hatással van az inzulin és az adrenalin szintjére, az anyagcserére, a zsiradékok emésztésére, az immunrendszerre és a koleszterinszintre. Jelenléte elengedhetetlen az idegrendszer optimális fejlődéséhez.
Ha a szervezetben alacsony a taurin szint, különböző zavarok jelentkezhetnek, például a szívizom károsodása, a recehártya rendellenes fejlődése és növekedési visszaesések. A taurin segít a sejt belsejében lévő kalcium szintjének szabályozásában. Legfőbb forrásai a kagyló, a rák, halak. Megtalálható az anyatejben és egyéb húsokban is.
Ginseng
Jótékony hatást fejt ki a mellékvesére, növeli annak tónusát és elősegíti megfelelő működését, ily módon biztosítja a szervezet stresszel szembeni ellenállását. Kitűnően alkalmazható a legyengült vagy lábadozó betegek erejének helyreállítására, az energiateltség érzésének növelésére, szellemi és testi teljesítmények fokozására. Kedvező hatással van az izmok működésére, azok energia-felhasználására is. Késlelteti a fáradtságérzetet, fokozza az endorfin (boldogsághormon) termelését is. Jó hatással van továbbá a szívre, vérkeringésre, használják a vérkeringés normalizálására is. Védi a májat a gyógyszerek az alkohol és más toxikus anyagokkal szemben.
Inositol (B9-vitamin)
Segít a normál szívműködésben és a zsírlebontásban. Elengedhetetlen a haj növekedéséhez. Zsíroldó vegyület, amely nélkülözhetetlen az idegi impulzus átvitelben, továbbá szerepe van a zsírok szervezeten belüli transzportjában.
Megtalálható a babban, dióban, mogyoróban.
Lutein
A karotinoidok nevű vegyületcsoportba tartozik. Látásunk élességéért a retina sárgafolt (más néven makula) nevű része felel, melyet ezért az éleslátás helyének is hívnak. A makula elváltozása komoly látáskárosodáshoz, végső soron vaksághoz vezet.
A lutein a makula fontos alkotórésze, mely kiszűri az ember számára káros kék fényt és féken tartja a sárgafolt degenerációjának folyamatát, így óvja látásunkat.
Főbb lutein források: spenót, káposztafélék és más sötétzöld leveles zöldség.
Rutin (P-vitamin)
A bioflavonoidok közé tartozó anyag. Antioxidáns hatású, csökkenti a hajszálerek törékenységét.
A C-vitamin kísérője, általánosan ugyanazokban az élelmiszerekben fordul elő. Segíti a C-vitamin felszívódását és megvédi az oxidációtól. Megtalálható az almában, a citrusfélékben és számos más gyümölcsben.